Na Dobry Początek! XVI edycja 2023
W 2023 roku decyzją Fundacji BGK Przedszkole Nr 3 ,,Wesoła Trójeczka” otrzymało dofinansowanie na realizację projektów w ramach kolejnej XVI edycji konkursu grantowego „Na Dobry Początek!”. Projekt o numerze umowy Nr 4/NDP/2023 wyrównujący szanse edukacyjne dla dzieci z ograniczonym dostępem do nowoczesnych form edukacji, umożliwiający nauczycielom podniesienie kompetencji.
Głównym celem projektu jest poszerzenie oferty edukacyjnej Przedszkola Nr 3 "Wesoła Trójeczka" w Siemiatyczach oraz podniesienie jakości oferty wraz z wyposażeniem sali integracji sensorycznej na rzecz 175 dzieci, a szczególnie do dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi ze względu na niepełnosprawność typu autyzm, afazja i inne. Sala do zajęć integracji sensorycznej będzie stanowić motywację do systematycznego i aktywnego uczestnictwa dzieci w zajęciach z nauczycielami, logopedą, psychologiem i pedagogiem specjalnym. Stymulacja sensoryczna ułatwi przetwarzanie bodźców zmysłowych. Celem zamierzonych działań jest wspomaganie percepcji słuchowej, ćwiczenie koordynacji wzrokowo- ruchowej, stymulacja rozwoju poznawczego, niwelowanie skutków dysfunkcji dziecka, wspomaganie rozwoju psychomotorycznego dziecka, oraz poprawa relacji społecznych w grupie.
Projekt zniweluje problemy, uatrakcyjni ofertę placówki, umożliwi nauczycielom profesjonalne wsparcie dzieci z zaburzeniami, jak również tworzy okazję do wzbogacenia wiedzy i doświadczenia w temacie zagadnień z integracji sensorycznej.
Główne zadania projektu:
1. Realizacja zajęć służących rozwijaniu szans edukacyjnych i rozwojowych dzieci z deficytami, w tym dzieci z niepełnosprawnością:
- zajęcia wyrównujące zaburzenia integracji sensorycznej,
- intensywne działania terapeutyczne i edukacyjne ukierunkowane na indywidualny rozwój oraz potrzeby w zakresie rozwoju poznawczego, społeczno – emocjonalnego,
- realizacja zajęć logopedycznych z uwagi na wzrastającą liczbę dzieci z opóźnionym rozwojem mowy oraz z zakłóceniami procesu porozumiewania się, które niekorzystnie wpływają na rozwój strefy poznawczej i społeczno- emocjonalnej,
- realizacja zajęć z zakresu integracji sensorycznej.
2. Zakup wyposażenia zaplecza dydaktycznego i sprzętowego umożliwiający prowadzenie zajęć specjalistycznych ( zajęć integracji sensorycznej oraz zajęć logopedycznych).
3. Realizacja zajęć rozwijających umiejętności nauczycieli w zakresie pracy z dziećmi z zaburzeniami sensorycznymi.
4. Udział nauczycieli w warsztatach pt: "Praca z dzieckiem z zaburzeniami integracji sensorycznej w przedszkolu i klasach I-III” – pozyskanie wiedzy teoretycznej dotyczącej zagadnień integracji sensorycznej oraz wiedzy praktycznej w kontekście obserwacji tych zaburzeń oraz metod pracy z dziećmi, które maja deficyty.
Rezultaty projektu:Poszerzenie oferty edukacyjnej Przedszkola Nr 3 w Siemiatyczach „Wesoła Trójeczka” oraz podniesienie jakości oferty wraz z wyposażeniem pomieszczeń placówki. Projekt zniweluje w miarę możliwości zaburzenia sensoryczne u dzieci, usprawni narządy mowy dzięki terapii logopedycznej z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu multimedialnego. Zdecydowanym atutem konkursu grantowego jest fakt, że dzieci biorą w nim udział bezpłatnie. Ponadto, oprócz zakupu sprzętu oraz udziału w szkoleniach, zajęcia można kontynuować również po zakończeniu projektu.
Okres realizacji projektu: 02.01.2024 - 30.06.2024 roku
Wartość projektu: 20 000 zł.
Realizacja zajęć specjalistycznych w nowych salach
Wyposażenie sali do zajęć integracji sensorycznej w kabinę Si wraz z innymi pomocami terapeutycznymi do zajęć integracji sensorycznej sprawiły, iż zajęcia są bardzo profesjonalne. Zakupiona w ramach środków tablica interaktywna wraz z programem multimedialnym Autyzm. Mowa w kontekście społecznym cz.1 i 2 została zamontowana w sali logopedy, dzięki czemu sala zyskała na swojej funkcjonalności i spełnia jeszcze lepsze warunki do terapii zaburzeń mowy oraz uatrakcyjnia zajęcia terapii logopedycznej. Dzięki temu dzieci chętniej i bardziej efektywnie uczestniczą w zajęciach.
Szkolenie kadry pedagogicznej
Kadra pedagogiczna brała udział w warsztatach pt:.. "Praca z dzieckiem z zaburzeniami integracji sensorycznej w przedszkolu i klasach I-III.- dzięki czemu pozyskała wiedze teoretyczna dotycząca zagadnień integracji sensorycznej oraz wiedzy praktycznej w kontekście obserwacji tych zaburzeń oraz metod pracy z dziećmi , które maja deficyty. W ramach realizacji projektu odbywały się zajęcia indywidualne z zajęcia integracji sensorycznej prowadzone przez pedagoga specjalnego, posiadającego kwalifikacje do prowadzenie zajęć jak i grupowe, realizowane przez nauczycieli poszczególnych grup. Zajęcia logopedyczne odbywały się indywidualnie oraz grupowo w postaci realizacji innowacji logopedycznej w grupie 5- latków z wykorzystaniem tablicy interaktywnej i programu logopedycznego.Otwarcie sali integracji sensorycznej
26 marca 2024 r. w obecności zaproszonych gości odbyło się oficjalne otwarcie sali integracji sensorycznej, dzięki środkom pozyskanym w XVI edycji konkursu grantowego Fundacji Banku Gospodarstwa Krajowego „Na dobry początek”. Terapia SI jest nowoczesną i skuteczną metodą rehabilitacji, ma charakter wesołej zabawy ruchowej, która dostarcza dziecku odpowiednich bodźców. Wzbogacenie naszej oferty edukacyjnej skierowane jest do wszystkich dzieci przedszkolnych, a szczególnie dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Zajęcia integracji sensorycznej to zabawa w postaci ruchu.
Naszym fantastycznym gościom zabawy przygotowały dzieci z grupy „Pszczółki” które wprowadziły dorosłych w wesoły nastrój podczas zabaw sprawnościowych. Kolejną częścią spotkania były zajęcia pokazowe w sali integracji sensorycznej, pod czujnym okiem specjaliścistów z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Nasz logopeda – zademonstrował nowy multimedialny program logopedyczny i jego praktyczne zastosowanie w pracy z dziećmi.