• NASZA MAŁA OJCZYZNA

      • 02.11.2020 10:54
      • Propozycje zajęć i zabaw dla grupy Motylki

        Temat tygodnia: Nasza mała ojczyzna
        Poniedziałek 02.11.20r.
        Temat dnia: Spacer po okolicy


        1. „Najlepiej u siebie” – wiedza ogólna. Rodzic pokazuje dziecku budowlę: dom (może być ułożony z klocków) i mówi: Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Pyta dziecko, co może oznaczać to powiedzenie. Podczas rozmowy naprowadza dziecko na stwierdzenie, że gdziekolwiek pojedziemy, np. na wakacje, do babci, cioci, bawimy się tam dobrze, ale gdy wrócimy do domu, jesteśmy najszczęśliwsi. Dopytuje: Co takiego jest w twoim domu, mieszkaniu, że czujesz się szczęśliwy? Czy masz swój pokój, a może dzielisz go z rodzeństwem? Jakie jest twoje ulubione miejsce w domu? W jakim kraju mieszkamy? Po wysłuchaniu odpowiedzi rodzic kontynuuje: Polska jest krajem, w którym mieszkają POLACY, czyli my. Każdy z nas jest POLAKIEM.

        2. „Płotek wokół domku” – zabawa ruchowa z rodzeństwem lub rodzicami. Rodzic ustawia na środku pokoju niewielki domek z klocków. Dziecko i uczestnicy biegają swobodnie wokół niego przy dźwiękach bębenka lub innego instrumentu. Gdy instrument umilknie, podają sobie ręce, tworzą płotek wokół domku (koło wiązane). Zabawę powtarzamy kilka razy.

        3. „Zrób jak ja” – zabawa naśladowcza. Rodzic włącza dowolną wesołą muzykę i prosi dziecko o naśladowanie jego ruchów. Dziecko ustawia się przed rodzicem, rodzic stoi z przodu i mówi: – Idziemy do przodu. (4 kroki) – Idziemy do tyłu. (4 kroki, nie odwracają się, próbują iść tyłem) – Idziemy do przodu. (4 kroki) – Idziemy do tyłu. (4 kroki, jw.) – Obracamy się w miejscu. (2 razy w prawą stronę) – Klaszczemy. (4 razy) – Uderzamy dłońmi w uda. (4 razy)

        4. Rodzic zwraca się do dziecka: Wspominaliśmy o tym, że patriota to człowiek, który kocha Polskę. Polska to miejsce, w którym mieszkamy, to nasze podwórko. Powiedz, co znajduje się wokół waszego domu? Opowiedz o wszystkim, co spotykasz, idąc z domu do przedszkola, co znajduje się w okolicy, na waszych podwórku (domy, ulice, przejście dla pieszych, chodniki, drzewa, rośliny, kosz na śmieci, sklepy, pieski na spacerze, ludzie itp.). 

        5. Praca z wierszem:

        Jerzy Ludwik Kern "Nasze podwórko"
         

        Nasze podwórko to miejsce,
        które najlepiej znamy.
        Wszyscy bez żadnych wyjątków,
        takie podwórko mamy.

        Nasze podwórko to teren
        najbardziej nam bliski na ziemi.
        W zimie śnieg na nim leży,
        a w lecie się trawa zieleni.

        Gdy słońce świeci na niebie,
        wesołe jest nasze podwórko,
        smutniejsze zaś, gdy się zjawi
        pan deszcz z ponurą chmurką.


        Zajęcia i zabawy można modyfikować według własnych pomysłów. :) 
      • Wróć do listy artykułów