Muchomorki
- 19.11.2021 13:38
Propozycja zabaw z dziećmi
1. „Rysowanki” – malowanie kredą nasączoną w wodzie z cukrem. Rodzic przygotowuje kredę w różnych kolorach i pojemniki z wodą posłodzoną dużą ilością cukru pudru. Dziecko macza kawałki kredy w wodzie z cukrem i rysuje wg własnego pomysłu na kartonie.
2. „Obrazki” – zabawa dydaktyczna. Rodzic wcześniej przygotowuje figury geometryczne, pokazuje dziecku jakie obrazki można z nich ułożyć (np. dom – trójkąt i prostokąt; wagon – prostokąt i 2 koła; rakieta – duży trójkąt, mały trójkąt, prostokąt; kwiat – koło małe, koło duże). Potem rozdaje dzieciom komplety figur. Zadaniem dziecka jest ułożenie figur wg własnego pomysłu.
3. Zabawy ruchowe:
– „Ubieramy się” – zabawa naśladowcza. Dziecko swobodnie maszeruje po pokoju. Na hasło: Spodnie! naśladują wkładanie spodni. Na hasło: Koszulka! naśladują zakładanie koszulki itd.
– „Małe kotki” – zabawa z elementem czworakowania. Dziecko kładzie się na dywanie i zwijają w kulkę. Na sygnał Rodzica wstaje, chodzi na czworakach i udaje kotka.
– „Skacz jak piłeczka” – zabawa skoczna. Rodzic trzyma gumową piłkę i odbija ją o podłogę. Dziecko skacze tak jak piłka.
– „Bańki mydlane” – ćwiczenia oddechowe. Dziecko otrzymuje słomki do picia, w które dmucha powietrze.
4. Piosenka do nauki melodii oraz słów:
Propozycje zabaw
18.11.2021 14:54Propozycje zabaw z dziećmi
1. „Kolorowy ryż” – zabawa badawcza. Poznawanie kolorów i walorów smakowych wybranych przypraw kuchennych. Potrzebny będzie ugotowany ryż, w przezroczystych pojemnikach oraz przyprawy: np. słodka papryka, curry, cynamon. Rodzic zachęca do przyjrzenia się im i powąchania ich. Dziecko razem z Rodzicem miesza ryż z przyprawami i opisuje zmianę koloru ryżu, smakuje go i dzieli się spostrzeżeniami.
2. „Jesienne kolory” – zachęcam do spaceru i obserwowana i podawania cech jesiennego krajobrazu.
3. „Pędzel i cukierek” – zabawa sprawnościowa. Rodzic przygotowuje szeroki pędzel i cukierek. Wyznacza trasę do pokonania przez dziecko w jak najszybszym tempie bez upuszczenia cukierka na ziemię.
Propozycje zabaw
16.11.2021 16:06Propozycje zabaw z dziećmi
Temat: Mali artyści1. „Narzędzia malarskie” – poznanie narzędzi malarskich. Rodzic prezentuje zawartość Magicznego pudełka, w którym są m.in.: narzędzia malarskie (różne pędzle, w tym fryzjerski i używany w kuchni) oraz inne, np. miarka, młotek. Zadaniem dziecka jest wybranie przedmiotów, które należą do atrybutów malarza. Dziecko uzasadnia swój wybór.
2. „Malowanie” – zabawa ruchowa. Potrzebna będzie kolorowa wstążeczka oraz ulubiona muzyka, podczas której dziecko – malarz – malarze biega i naśladuje malowanie – wykonują ruchy rąk ze wstążkami. Na przerwę w akompaniamencie malarz odpoczywa – dziecko kładzie się na dywanie.
3. „Malujemy masażyk” - Stwarzanie atmosfery rozluźnienia i relaksu. Rodzic prezentuje wybrany przez siebie dziecięcy masażyk. Dzieci naśladują ruchy. Oto kilka wierszyków:
Imię
Tu ma (imię dziecka) rączki, tu ma … nóżki.
To jest … brzuszek, a to paluszki.
Na buzi jest oczko, uszko, nosek, minka,
a z tyłu są plecki, a na głowie czuprynka!Pisze Pani na maszynie
Pisze pani na maszynie (palcami uderzamy po plecach dziecka)
Stop, przecinek (pociągamy lekko za ucho prawe)
Stop, przecinek (pociągamy lekko za ucho lewe),
Świeci słońce (masujemy całą dłonią po plecach),
Idą konie (lekko uderzamy pięściami po plecach).
Biegną słonie po betonie (bokiem dłoni uderzają po plecach)
Płynie sobie kręta rzeczka (bokiem dłoni krętą linią przesuwamy wzdłuż kręgosłupa).
Idą panie na szpileczkach (palcami wskazującymi uderzamy po plecach)
Pada, mały drobny deszczyk (wszystkimi paluszkami lekko uderzmy po plecach).
Czujesz dreszczyk? (lekko chwytamy za szyję).List do babci
Kochana babciu (Piszemy palcem na plecach dziecka).
KROPKA (naciskamy plecy w jednym miejscu)
Piszę Ci, że mamy w domu kotka (kontynuujemy pisanie).
KROPKA.
Kotek chodzi (kroczymy palcami).
kotek skacze („skaczemy”, opierając dłoń na przemian na przegubie i palcach),
kotek drapie (delikatnie drapiemy dziecko po plecach),
kotek chrapie (opieramy na nich głowę i udajemy chrapanie).
I choć straszny z niego psotek (łaskoczemy dziecko po plecach)
bardzo fajny ten mój kotek (przytulamy dziecko).Kanapka
Najpierw chleb pokroję (uderzamy lekko brzegami dłoni po plecach dziecka),
Potem posmaruję (głaszczemy całą powierzchnią dłoni plecy),
Na to ser położę (przykładamy wiele razy i na krótko dłonie do pleców),
Pomidora dołożę (rysujemy małe kółka na plecach),
I posolę i popieprzę (dotykamy delikatnie plecy, przebierając palcami),
Żeby wszystko było lepsze (masujemy).
Już nie powiem ani słowa, bo kanapka jest gotowa.- 16.11.2021 15:30Akademia Kici Koci
Nasza grupa dołączyła właśnie do Akademii Koci Koci. Tym samym otrzymaliśmy specjalne zadania do wykonania. Pierwszym z nich było stworzenie przez dzieci i wysłanie pocztówki do Koci Koci. W odpowiedzi również otrzymaliśmy pocztówki z pozdrowieniami oraz książeczkę do kolekcji.
Drugim zadaniem była rozmowa na temat emocji. Dzieci z chęcią opowiadały jak się czują i co to właściwie są emocje. Czy mają jakieś kolory? Czy są ciepłe jak kubek z herbatą, czy zimne jak śnieg? Czy wszystkie są potrzebne i czy da się niektórych uniknąć? Wspaniale jest poznawać świat, mają u boku ulubionego bohatera książek.
"Najpiękniej czyta moja mama"-realizacja projektu czytelniczego"Magiczna moc bajek"
02.11.2021 17:23W ubiegłym tygodniu w ramach realizacji projektu czytelniczego "Magiczna moc bajek" odwiedziły naszą grupę dwie Mamy, które przeczytały dzieciom bajki. Mama Zosi przeczytała bajkę pt. "Kicia Kocia u dentysty" oraz mama Laury przeczytała bajkę pt. "Franklin i przyjęcie urodzinowe". Bardzo dziekujemy za zaangażowanie i poświęcony czas.